ESTA-státusz ellenőrzése
ESTA hírek, információk és segítség.

Utazás az Egyesült Államokba Fogyatékkal Élő Utasként

Frissítve: jan 21, 2024  | Címkék: Légitársasági biztonság, Fogyatékkal utazók

Az Egyesült Államokba repülővel utazni kifizetődő élmény lehet, hiszen kalandos, üzleti és kulturális csereprogramokat kínál. A fogyatékkal élő utazók számára fontos tudni, hogy az Egyesült Államokba irányuló légi utazásokra olyan előírások vonatkoznak, amelyek biztosítják az akadálymentességet és az alkalmazkodást. Ez a cikk átfogó útmutatót nyújt a fogyatékkal élők Egyesült Államokba történő légi utazásához, kitérve a tervezésre, a repülőtéri eljárásokra, a fedélzeti szállásokra és az érkezésre.

Jogainak megértése: A légi fuvarozók hozzáférési törvénye (ACAA)

Az amerikai fogyatékossággal élőkről szóló törvény kimondja, hogy valaki akkor szenved fogyatékosságban, ha olyan szellemi vagy fizikai károsodással rendelkezik, amely jelentősen korlátozza egy vagy több fő élettevékenységét. A jó hír az, hogy az ACAA (Air Carriers Access Act) értelmében a légitársaságok nem tehetnek igazságtalan vagy hátrányos megkülönböztetést az utasokkal való bánásmódban a fogyatékosságuk alapján. A DOT (The Department of Transportation) felelőssége ennek a törvénynek a betartatása, amely minden, az Egyesült Államokon belüli, onnan induló vagy oda tartó járatra vonatkozik.

A törvény azt is előírja, hogy minden légitársaságnak bizonyos típusú segítséget kell nyújtania a fogyatékossággal élő utasoknak. A lista tartalmazza a segédeszközök feltöltéséhez és tárolásához nyújtott segítséget; kerekesszék vagy más típusú segítség nyújtását a beszálláshoz, a leszálláshoz vagy a második járathoz való csatlakozáshoz; valamint a fogyatékkal élő személynek az ülőhelyek különleges elrendezéséhez nyújtott segítséget. Ez lehetővé teszi a fogyatékkal élő utazók számára, hogy szinte bármilyen nemzetközi célállomásra repülhessenek, feltéve, hogy elvégzik a szükséges előkészületeket. A fogyatékkal élő utasok bizonyos típusai, például a halláskárosodással, látáskárosodással, mozgáskorlátozottsággal vagy kognitív fogyatékossággal élők különleges, egyéni figyelmet igényelhetnek.

Az Egyesült Államokba történő utazás lefoglalása előtt a fogyatékkal élő utazóknak egy erre szakosodott utazásszervezővel vagy utazási irodával konzultálva fel kell mérniük a lehetséges útvonalat, hogy megtudják, vannak-e kihívások a fogyatékkal élő utazók számára. Másodszor, beszéljék meg az utazást egy utazási egészségügyi szolgáltatóval, hogy ajánlásokat kapjanak. Harmadszor, tervezzék meg az utazás minden részletét, és foglalják le a szükséges szálláshelyeket, amelyek megfelelnek az igényeiknek.

Milyen ACAA-irányelvek vonatkoznak a fogyatékossággal utazókra?

Az ACAA iránymutatásai szerint, ha egy fogyatékossággal élő utas segítséget kér, a légitársaságnak kötelezően teljesítenie kell számos konkrét akadálymentesítési követelményt. Ilyen például: a repülőgép ajtajához való hozzáférés biztosítása (ideális esetben egy szintbe lépő hídon keresztül), kivehető karfával ellátott ülés, valamint a folyosón lévő ülés. A 30-nál kevesebb ülőhellyel rendelkező repülőgépek általában mentesülnek a fenti követelmények alól.

A 60-nál több ülőhellyel rendelkező repülőgépeken kötelező a fedélzeti kerekesszék (folyosói ülés) biztosítása, és a személyzetnek segítenie kell a kerekesszéknek az ülésből a mosdókba való szállításában. A légitársaság személyzetének nem kell az utasokat egyik kerekesszékből a másikba, a kerekesszékből a repülőgépen lévő ülésre, illetve a kerekesszékből a WC-ülésre átszállítani. Ezen túlmenően nem kötelesek segíteni az utasoknak a WC látogatásában, az etetésben vagy a gyógyszerek adagolásában sem.

Csak a két vagy több folyosóval rendelkező, széles törzsű repülőgépek kötelesek teljesen akadálymentesített WC-ket biztosítani. Azoknak a fogyatékkal élő utasoknak, akiknek segítségre van szükségük, kísérővel vagy kísérővel kell utazniuk. A légitársaságok azonban ésszerű keretek között nem tehetik kötelezővé, hogy egy fogyatékossággal élő személy kísérővel repüljön.

A légitársaságok nem ragaszkodhatnak ahhoz, hogy a fogyatékossággal élő utasokat előre értesítsék. Azonban legfeljebb 48 órás előzetes értesítést, valamint 1 órával korábbi becsekkolást kérhetnek bizonyos típusú szállások esetében, amelyek előkészítéséhez időre van szükség, ha rendelkezésre állnak, mint például a következők:

  • Inkubátor szállítása
  • orvosi oxigén használata a repülés során
  • csatlakozási lehetőség a repülőgép elektromos áramellátásához a lélegeztetőgép számára
  • Olyan személy elhelyezése, akinek hordágyon kell utaznia.
  • Elektromos kerekesszék szállítása 60-nál kevesebb ülőhellyel rendelkező repülőgépen.
  • Veszélyes anyagok csomagolása a kerekesszékes akkumulátorok vagy más segédeszközökben használt akkumulátorok számára.
  • 10 főnél kevesebb fogyatékossággal élő személyből álló, együtt repülő csoport részére szállás biztosítása.
  • Kerekesszék (folyosói ülés) biztosítása olyan repülőgép fedélzetén történő használatra, amely nem rendelkezik akadálymentes WC-vel.

Az Egyesült Államok Közlekedési Minisztérium ának van egy ingyenes forródrótja. A telefonszám hanghívások esetén a 800-778-4838, TTY-hívások esetén pedig a 800-455-9880. Ezek a számok hétköznapokon 9:00 és 17:00 óra között (ET) működnek, kivéve a szövetségi ünnepnapokat. Az e kapcsolattartási vonalakon dolgozó személyzet segíthet a légi utasoknak a fogyatékossággal kapcsolatos, idő szempontjából kritikus kérdésekben, és általános tájékoztatást nyújt a nyilvánosság számára a fogyatékkal élő légi utasok jogairól.

Az utazás megkezdése előtt

Legyen tisztában azzal, hogy a fogyatékkal élő utazókra vonatkozó akadálymentesítési előírások országonként eltérőek. Egyes országokban például nincs olyan jogszabály, amely előírná a légitársaságok számára, hogy a fogyatékkal élők igényeit figyelembe kell venniük. Érdeklődjön a légitársaságoknál vagy a tengerjáró hajókat üzemeltető cégeknél, a szállodáknál és az utazási irodáknál, hogy többet tudjon meg az utazás során, valamint a célállomáson rendelkezésre álló szolgáltatásokról. Ha van segítő állata, például vakvezető kutyája, tájékozódjon a számára elérhető szolgáltatásokról is. Ha tanulási vagy értelmi fogyatékossággal rendelkezik, beszéljen egy olyan megfelelő szervezettel, amely hasonló fogyatékossággal élő emberek utazásának megszervezésére szakosodott. Ha Ön amerikai állampolgár, fontolja meg a STEP, azaz a Smart Traveler Enrollment Programba való beiratkozást. Így valós idejű utazási tanácsokat és biztonsági frissítéseket kaphat. A programra való feliratkozással az amerikai konzulátus vagy nagykövetség is könnyebben tud segíteni, ha vészhelyzet adódna.

Orvosi megfontolások

Ha a tengerentúli utazást nem fedezi a helyi egészségbiztosítása, az amerikai külügyminisztérium határozottan javasolja, hogy kössön kiegészítő orvosi biztosítást, valamint olyan biztosítást, amely szükség esetén fedezi az orvosi evakuálást.

Utazóként a következőket mindig tartsa magánál: az egészségügyi szolgáltatójától kapott levelet, amely tartalmazza a fontos orvosi információkat, például az egészségügyi állapotát, a szedett gyógyszereket és az esetleges szövődményeket. Mindig legyen nálad orvosi riasztási információ is.

Utazáskor mindig gondoskodjon arról, hogy az egész útra elegendő, vényköteles gyógyszert tartson magánál, valamint néhány extra gyógyszert arra az esetre, ha késedelembe esne a hazatérés, hogy újabb gyógyszert szerezzen be. Ne tárolja receptjeit tablettás dobozban, inkább tartsa a megfelelő címkével ellátott dobozban arra az esetre, ha a repülőtéri biztonsági ellenőrzés vagy a vám- és határvédelem (CBP) megvizsgálná a gyógyszert.

Bizonyos típusú vényköteles gyógyszerek, amelyek az Egyesült Államokban illegálisak, az Ön hazájában legálisak lehetnek, vagy fordítva. Minden életveszélyes gyógyszerhez orvosi igazolást vagy orvosi igazolást kell mellékelni. A külföldi konzulátusokon vagy nagykövetségeken telefonon vagy e-mailben kérhet további információkat az esetleges korlátozásokkal kapcsolatban.

Segédeszközök

Az Egyesült Államokba belépő utazók a TSA (Transportation Security Administration - Közlekedésbiztonsági Hivatal ) által működtetett segélyvonalat hívhatják, ha bármilyen egészségügyi állapotra vagy fogyatékosságra vonatkozóan segítséget szeretnének kérni. A TSA weboldalán tájékozódhat az eljárásokról, az irányelvekről és a biztonsági ellenőrzőpontokról.

Ellenőrizze azt is, hogy vannak-e speciális irányelvek az olyan eszközökkel kapcsolatban, mint a hordozható gépek, kerekesszékek, lélegeztetőgépek, akkumulátorok és oxigén. Gondoljon arra, hogy inkább béreljen orvosi eszközöket és/vagy kerekesszékeket a célállomáson. Ehhez némi kutatást kell végeznie az orvosi berendezések és kerekesszékek szolgáltatóiról az Egyesült Államok azon államában, ahová látogat. Ha szeretne néhány linket a külföldi orvosi felszerelések szolgáltatóiról, látogasson el a Mobility International (MIUSA) vagy az European Network for Accessible Tourism (ENAT) weboldalára.

Szolgáltató állatok

Forduljon az Egyesült Államok nagykövetségéhez vagy konzulátusához, ha további információkat szeretne kapni a szolgálati állatokkal kapcsolatos esetleges kulturális különbségekről és egyéb korlátozásokról. Próbáljon minél több információt szerezni az oltásokról, a karanténról és arról, hogy az adott államban milyen típusú dokumentációra van szükség. Hasznos lehet továbbá, ha konzultál a helyi állatorvossal, hogy tanácsokat kapjon a szolgáltató állattal az Egyesült Államokba történő utazással kapcsolatban. Harmadszor, mielőtt bármilyen foglalással kezdene, először erősítse meg a célállomás szállodáját vagy szállodáit, hogy megbizonyosodjon arról, hogy elfogadják-e a szolgálati állatokat.

Kódexek és előírások

A kongresszus 1986-ban fogadta el a légi fuvarozók hozzáféréséről szóló törvényt (Air Carrier Access Act vagy ACAA), hogy biztosítsa, hogy a fogyatékkal élő személyeket ne érje hátrányos megkülönböztetés, és hogy a többi légi utas biztonságos szállításával összhangban lévő módon kezeljék őket. A Közlekedési Minisztérium (DOT) által jóváhagyott előírások az amerikai légitársaságok valamennyi járatára, valamint a külföldi légitársaságok USA-ba tartó vagy onnan induló járataira vonatkoznak.

Körutazóhajók

A sétahajók fedélzetén túrákat vagy programokat végző amerikai vállalkozásoknak vagy szervezeteknek bizonyos felelősségük van a fogyatékkal élő utasok hozzáférésével kapcsolatban, függetlenül attól, hogy a hajót helyben vagy a tengerentúlon jegyezték be. Minden fogyatékossággal élő személynek azonban a foglalás előtt először meg kell győződnie az általa választott hajójáratról, hogy a szükséges vagy kért tárgyak vagy szolgáltatások elérhetők-e. Számos olyan utazási iroda és hajótársaság is létezik, amely kifejezetten a különleges igényű utazók igényeit szolgálja ki.

Légi utazás

Jó néhány külföldi légitársaságnak a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO ) irányelvei alapján az amerikai törvényekkel azonos vagy azokhoz hasonló szabályzata van. Ezek az iránymutatások azonban nem teljesen azonosak az amerikai jogszabályokban meghatározottakkal. Ettől eltekintve a végrehajtás szintje helyenként és légitársaságonként eltérő lehet.

Járatfoglalási és információs szolgáltatások

Azoknak a légitársaságoknak, amelyek telefonos információs és foglalási szolgáltatásokat nyújtanak a nagyközönség számára, biztosítaniuk kell, hogy ezek a szolgáltatások a hallássérült vagy siket személyek számára is elérhetőek legyenek telekommunikációs relé-szolgáltatás, TCD (siketeknek szóló telekommunikációs eszköz) vagy más technológia segítségével.

Repülőterek

A légi fuvarozók hozzáféréséről szóló törvény részeként a közlekedési minisztérium megköveteli, hogy minden olyan repülőtéri terminállétesítmény, amely a szövetségi kormánytól pénzügyi hozzájárulást kap, biztosítsa vagy lehetővé tegye a nagy kontrasztú feliratozást.

A feliratozás mindenkor kötelező a feliratozás megjelenítésére alkalmas televíziókon és egyéb audiovizuális képernyőkön, amelyek a repülőtéri terminál olyan közös területein találhatók, amelyekhez az utasok hozzáférnek, beleértve a jegykiadó területet, a kapuk területét, az utasvárókat és a bérelt kereskedelmi éttermi és bolti helyiségeket.

Repülőtéri biztonság

A TSA programot dolgozott ki a fogyatékkal élő utasok és felszereléseik, eszközeik és mozgást segítő eszközeik átvizsgálására. Engedélyezi a receptre felírt, valamint a fogyatékkal élő és egészségügyi problémákkal küzdő személyek által igényelt folyékony gyógyszereket és egyéb folyadékokat.

A fogyatékkal élő vagy a TSA átvizsgálását befolyásoló egészségügyi állapotú utazóknak joguk van a tisztviselővel való kommunikáció során értesítési kártyák használatára. Az olvasók a fogyatékkal élő utazókra vonatkozó TSA-irányelvekről a következő weboldalon tájékozódhatnak: https://www.tsa.gov/travel/special-procedures.

A fogyatékosságban vagy egyéb egészségügyi betegségben szenvedő más személyekhez hasonlóan a nagyothalló vagy siket utasok is adhatnak a TSA-tisztnek egy értesítési kártyát vagy más orvosi dokumentumot, amely elmagyarázza állapotukat, és tájékoztatja őt arról, hogy segítségre van szükségük az átvizsgálás során.

A fogyatékkal élő utasoknak nem kell eltávolítaniuk külső cochleáris implantátumot vagy hallókészüléket. Azonban további átvizsgálásra, például a készülék ellenőrzésére vagy motozásra lehet szükség, ha a segédeszközök biztonsági riasztást váltanak ki.

Kapuk, jegypultok és ügyfélszolgálati pultok

Az ACAA-szabályok jelenleg kötelezővé teszik a hallássérült vagy siket személyek számára, hogy önazonosságukat igazolják, hogy biztosítsák számukra az akadálymentes tájékoztatást. Az utasokkal kapcsolatos információkat, például a járatok menetrendjének változásáról, a kapuk kijelöléséről, a csatlakozásokról és a poggyászkiadásról szóló információkat időben, hozzáférhető kommunikációs módszerrel kell eljuttatni a magukat hallássérültnek valló személyekhez.

A hallássérült személyeknek azonosítaniuk kell magukat a fuvarozó személyzete előtt az ügyfélpultnál vagy a kapuknál, függetlenül attól, hogy ezt már korábban megtették-e a jegykiadó helyen. Ez a szabály nem írja elő jelnyelvi tolmács alkalmazását annak biztosítására, hogy a siket utas minden lényeges információt megkapjon.

A fedélzeten

A légitársaságok kötelesek bizonyos repülés közbeni alkalmazkodási lehetőségeket biztosítani a fogyatékkal élő utasok számára. Ezek közé tartozhat a kézipoggyászok elhelyezésében és visszaszerzésében, a mosdó használatában, valamint az ülésekre való fel- és leszállásban nyújtott segítség. Ha Önnek további alkalmazkodásra, például folyosói szék használatára vagy különleges ülésbeosztásra van szüksége, ezt a járat lefoglalásakor közölje a légitársasággal.

A hallás- vagy látássérült utasok számára számos légitársaság kínál hozzáférhető fedélzeti szórakoztatási lehetőségeket, például zárt feliratozást vagy hangos leírást. Ha Ön kerekesszéket használ, a legtöbb légitársaság képes összecsukható kerekesszéket elhelyezni a fedélzeten, és egyes repülőgépek fedélzeti kerekesszékkel is fel vannak szerelve.

Fel- és leszállás

A kisebb repülőgépeknél előfordulhat, hogy nincs kifutópálya, ami azt jelenti, hogy a kerekesszéket használó utasokat kézzel kell fel- vagy leemelni a lépcsőn, bár számos repülőtéren jelenleg is használnak felvonókat vagy emelőket.

A beszállás és a kiszállás megkönnyítése érdekében a fogyatékkal élő utasok általában a folyosói ülést igénylik. Az utasoknak azonban külön meg kell említeniük, hogy folyosói ülésre van szükségük, először a jegyfoglaláskor, majd a repülőtéri utasfelvételi pultnál.

Szállás és segítségnyújtás

Az ACAA megállapította, hogy a légitársaságok nem tagadhatják meg az utazást egy személy fogyatékosságára hivatkozva. Van azonban néhány kivétel. A légitársaság megtagadhatja a szállítást, ha az adott személy szállítása megszegné az FAA (Szövetségi Légügyi Hivatal) biztonsági szabályait, vagy veszélyeztetné a többi utas biztonságát vagy egészségét.

A légitársaságok számára kötelező elfogadni az utas önállóságára vonatkozó nyilatkozatát. Csak különleges körülmények között lehet megkövetelni az utas orvosának írásos orvosi igazolását, amely szerint az utas képes a repülés biztonságos teljesítésére anélkül, hogy veszélyeztetné a többi utast vagy rendkívüli orvosi ellátásra szorulna.

Orvosi igazolásra általában akkor van szükség, ha egy személynek oxigénre vagy hordágyra lesz szüksége, ha egy esetlegesen fertőző betegséggel akar utazni, vagy ha ésszerűen feltételezhető, hogy egészségi állapota befolyásolja a járat működését.

Tippek a zökkenőmentes utazáshoz

  1. Tervezzen előre: Jóval az utazás időpontja előtt gondoskodjon a légitársasággal és a repülőtérrel a segítségnyújtásról és a szállásról.
  2. Ismerje jogait: Ismerje meg a légi fuvarozók hozzáférési törvényét és a fogyatékkal élő utazók jogait.
  3. Csomagolja be az alapvető dolgokat: Tartsa a kézipoggyászában az alapvető fontosságú tárgyakat, például a gyógyszereket és az orvosi felszerelést, hogy a repülés alatt könnyen hozzáférjen.
  4. Közölje szükségleteit: Világosan közölje különleges igényeit a légitársaság és a repülőtér személyzetével, hogy biztosítani tudják a szükséges segítséget.
  5. Maradjon tájékozott: Maradjon naprakész a menetrenddel vagy a szállással kapcsolatos bármilyen változásról, és ne habozzon kérdéseket feltenni vagy segítséget kérni, ha szükséges.

Következtetés

Az Egyesült Államokba való repülős utazás fogyatékkal élő személyekkel gondos tervezést és koordinációt igényel, de a megfelelő előkészületekkel és a jogai ismeretével kényelmes és élvezetes élmény lehet. Az Egyesült Államokban a légitársaságok és a repülőterek felkészültek a szükséges alkalmazkodásra és segítségnyújtásra, így biztosítva, hogy a fogyatékkal élő utasok ugyanolyan lehetőségekkel rendelkezzenek a légi utazás során, mint a többi utas. Az elérhető szolgáltatások megismerésével és az igényeiért való kiállással sikeres és teljes értékű utazásra indulhat az Egyesült Államokba.